مدیران از اشتباهات خود هراس نداشته باشند!

مدیران از اشتباهات خود هراس نداشته باشند!

توماس واتسون موسس شرکت IBM همواره به شکل گیری فرهنگی برای پذیرش شکست و خطا باور داشت. از مشهورترین نقل قول های وی این است: «یکی از راه های رسیدن به موفقیت دو برابر کردن میزان اشتباهات است.»

شاید داستان کارمند شرکت IBM را که در دهه ۱۹۴۰  با انجام اشتباهی برای این شرکت هزینه ای یک میلیون دلاری را به بار آورد شنیده باشید. این کارمند با اینکه می دانست احتمالا از کار برکنار می شود، اما نامه ای برای واتسون نوشت. وی به او پاسخ داد: «برکناری؟ این یک میلیون دلار هزینه ما برای آموزش شما بوده است، آیا فکر می کنید شما را از شرکت بیرون خواهم کرد؟»

جان مکسول در این رابطه چنین گفته است: «فرد باید به اندازه ای رشد کرده باشد که بتواند اشتباهات خود را بپذیرد، به اندازه ای زیرک باشد تا قادر باشد از این خطاها سود برد و تا حدی قوی که بتواند این اشتباهات را اصلاح کند.»

اما به یاد داشته باشید که درس گرفتن از اشتباهات دیگران بسیار ارزان تر است؛ بنابراین با انجام مصاحبه ای از رهبران موفق درباره بزرگ ترین اشتباهاتشان پرسیدیم. براساس مصاحبه انجام شده، در اینجا به اشتباهاتی که اغلب رهبران (مدیران) دچار شده اند و پذیرفته اند می پردازیم:

۱- عدم برقراری ارتباط، نداشتن نگرش مثبت و اهداف روشن

رهبران بزرگ آموخته اند که حتی در صورتی که فرض کنند تمامی اعضای تیم اهداف و نگرشی شفاف دارند، برقراری ارتباط موثر است. در غیاب ارتباطات نگرش ها سست و تمرکز بر اهداف، کمتر می شود.

۲- استخدام نادرست

همه رهبران موفق به خوبی آگاه هستند که انتخاب فرد مناسب همیشه امکان پذیر نیست. رهبران سازمانی باید جرات داشته باشند، بگویند: «من در انتخاب خود اشتباه کرده ام و باید به سرعت فرد دیگری را جایگزین کنم.»

۳- حل نشدن طولانی مدت یک مشکل

تناقض یا اختلاف: تناقض در طول زمان و خود به خود از بین نمی رود. رهبران موفق آموخته اند که در صورت وجود تناقض و اختلاف باید با حل کردن آن بر موضوع فایق آیند.

۴- عدم شناخت کافی یا تجلیل از موفقیت

رهبران (مدیران) موفق به خوبی می دانند که بدون حضور افرادی استثنایی در تیم هیچ اتفاق فوق العاده ای نخواهد افتاد، به همین دلیل همواره در تلاش هستند تا حس ارزشمندی و قدردانی در اعضا ایجاد شود.

۵- نپذیرفتن اشتباهات خود

رهبران موفق اشتباهات را می پذیرند، در موقعیتی مناسب عذرخواهی می کنند و به سرعت وارد عمل می شوند. اشتباهات فرصتی را برای رشد و تغییر فراهم می کنند، به گونه ای که هم برای رهبران و هم سازمانی که رهبری می کنند، سودمند باشد.

آیا مدیران موفق تصمیمات اشتباه می گیرند؟

انواع مختلف رهبری در مدیریت

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

مترجم: فریبا ولیزاده

Google+ Comments

برچسب‌ها: , , ,

بیش از دو سال است که در حوزه های بازاریابی، تبلیغات، مدیریت و کارآفرینی می نویسم؛ با معتبرترین روزنامه اقتصادی کشور «دنیای اقتصاد» همکاری می کنم. موسس چند وب سایت و شرکت در حوزه تجارت الکترونیک هستم. شعار من: «یک دقیقه موفقیت، بهای سال ها شکست را می پردازد»

دیدگاه شما چیست؟


مهر ۱۳۹۲
ش ی د س چ پ ج
« شهریور   آبان »
 12345
۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹
۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶
۲۷۲۸۲۹۳۰  

Powered by WebGozar

دانلود نرم افزار

هاست جوملا

سامانه پیام کوتاه

قالب جوملا

لوازم نور افشانی

پنل اس ام اس