رابطه هوش هیجانی (EQ) با پیشرفت های شغلی

رابطه هوش هیجانی (EQ) با پیشرفت های شغلی

هوش هیجانی از چهار مهارت اصلی تشکیل شده است. دو مهارت خودآگاهی و مدیریت شخصی که تا حد زیادی مربوط به شخص شما هستند و دو مهارت خودآگاهی اجتماعی (مهارت های اجتماعی) و مدیریت روابط (مهارت های ارتباطی) به چگونگی و نحوه ی برقراری روابط با دیگران مربوط می شوند.

مفهوم هوش هیجانی توضیح می دهد که چرا دو فرد با IQ مساوی می توانند به سطوح کاملاً متفاوتی از پیشرفت و خوشبختی برسند. هوش هیجانی به آن دسته از چیزهای زیر بنایی رفتار فردی اشاره دارد که بطور کامل با توانایی هایی عقلانی و تفکری او متفاوت هستند و هرگز نمی توان هوش هیجانی شخصی را فقط با اتکا به هوش و استعداد تحصیلی او پیش بینی یا اندازه گیری کرد.

میزان IQ در پانزده سالگی درست به همان میزانی است که در ۵۰ سالگی خواهد بود. ولی EQ آموختنی است و قابل تغییر می باشد. می توان از هوش هیجانی خود در راستای رشد، پیشرفت، شکوفایی و رونق گرفتن هر چه بیشتر شغل و کار خود استفاده کنید. هوش هیجانی چنان برای موفقیت و پیشرفت ضروری و حیاتی است که ۶۰ درصد از کارآیی و بازدهی در تمامی مشاغل بطور انحصاری به EQ فرد بستگی دارد.

 در ادامه به معرفی این چهار مهارت می پردازیم:

۱- خودآگاهی: افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، معمولاً بسیار خودآگاه هستند و احساسات خود را به خوبی درک می کنند و به همین دلیل اجازه نمی دهند که احساسات بر ایشان غالب شود. آن ها اعتماد به نفس بالایی دارند.

۲- مدیریت شخصی: افرادی که ویژگی مدیریت شخصی دارند، هرگز به خود اجازه عصبانیت یا حسادت نمی دهند آن ها قبل از هر اقدام به خوبی فکر می کنند و بدون دقت تصمیم گیری نمی کنند.

۳ و ۴- مهارت های اجتماعی و ارتباطی: نشانه دیگری از هوش هیجانی بالا، به راحتی صحبت کردن با دیگران و داشتن مهارت های اجتماعی است. این ویژگی در مهارت مدیریت تعارضات و ایجاد و حفظ ارتباطات عالی با دیگران خلاصه می شود.

حال چگونه هوش هیجانی را در خود تقویت کنیم؟

* مسوولیت اعمال خود را بپذیرید: اگر باعث آزردگی کسی می شوید، به طور مستقیم عذرخواهی کنید و به خاطر داشته باشید معمولاً افراد تمایل بیشتری به بخشیدن و فراموش کردن دارند البته اگر صادقانه برای این موضوع تلاش کنید.

* واکنش خود را در هنگام بروز تنش بررسی کنید: آیا هر زمان تاخیری روی دهد یا چیزی که می خواهید اتفاق نیافتد، ناراحت می شوید؟ آیا دیگران را با وجود بی تقصیری، سرزنش و ناراحت می کنید؟ توانایی حفظ آرامش در شرایط سخت در کسب و کار و خارج از آن بسیار حائز اهمیت و ارزشمند است.

* به محیط کار خود نظری بیاندازید: آیا به دنبال جلب توجه برای دستاوردهای خود هستید؟ تواضع و فروتنی به معنی خجالتی بودن یا فقدان اعتمادبه نفس در شما نیست. سعی کنید به دیگران نیز فرصت درخشش در سازمان را بدهید و نگران این نباشید که از کانون توجهات سازمانی دور می شوید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منبع: ۱- کتاب “هوش هیجانی چیست و چرا از هوش تحصیلی مهم تر است؟”

       ۲- مقاله روزنامه دنیای اقتصاد، نویسنده: محمد اعظمی نژاد “هوش هیجانی ابزاری حیاتی برای کسب موفقیت”

Google+ Comments

برچسب‌ها: , , ,

بیش از دو سال است که در حوزه های بازاریابی، تبلیغات، مدیریت و کارآفرینی می نویسم؛ با معتبرترین روزنامه اقتصادی کشور «دنیای اقتصاد» همکاری می کنم. موسس چند وب سایت و شرکت در حوزه تجارت الکترونیک هستم. شعار من: «یک دقیقه موفقیت، بهای سال ها شکست را می پردازد»

دیدگاه شما چیست؟


تیر ۱۳۹۲
ش ی د س چ پ ج
« خرداد   مرداد »
۱۲۳۴۵۶۷
۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱
۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸
۲۹۳۰۳۱  

Powered by WebGozar

دانلود نرم افزار

هاست جوملا

سامانه پیام کوتاه

قالب جوملا

لوازم نور افشانی

پنل اس ام اس