مدیران موفق تغییر را در سازمان خود چگونه ایجاد می کنند؟

تغییر در سازمان، مدیران موفق

یادگیری برای بهبود اثربخشی تلاش‌ها، جزو طبیعی تمام استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها است؛ با وجود این در بسیاری از سازمان‌ها مدیران در اعمال این اصل در مدیریت سازمان مشکل دارند. فعالیت‌های گذشته آموزش و پرورش اولیه ارزش‌های سنتی درباره آنچه که در مدیریت خوب و بد تلقی می‌شود همگی دست در دست هم می‌دهند تا رفتار معطوف به نتایج را پاداش دهند و نه رفتار معطوف به یادگیری را.
اما اگر قرار باشد تغییرات مهمی که هم اکنون در سازمان‌های موفق جهان آغاز شده موثر واقع شوند باید تغییرات بنیادی در نگرش‌ها و ارزش‌ها به‌ وجود آید. یادگیری باید نه تنها به‌عنوان عامل مطلوبی نگریسته شود، بلکه باید به عنوان ضرورتی در دستیابی به اهداف تغییرات مثبت به حساب آید.
تنها معدودی افراد از سازمان‌ها هستند که آگاهانه برای اجرای طرح به سبک یادگیری دارند، اگر مدیران سازمان‌ها استراتژی خود را بازنگری کنند و فرآیند یادگیری را جزو لاینفک طراحی خود و اداره کردن تغییرات آینده قرار ندهند به ندرت به توسعه و حد کارآیی کامل می‌رسند
«کرت لوین» با پژوهش گسترده‌ای،‌ بعد از جنگ جهانی دوم،‌ در مورد تغییر در افراد گروه‌ها مطالعه تغییر رفتار را در یک فرآیند سه مرحله‌ای نقش‌بندی می‌کند:
مرحله اول: که گشودگی یا انجماد‌زدایی خوانده می‌شود مرحله‌ای است که طی آن انسان‌ها احساس می‌کنند که باید تغییر و تحولی در وضع موجود به عمل آید.
مرحله دوم:‌ که به مرحله تغییر مشهور است، مرحله‌ای است که طی آن با بهره‌گیری از روش‌ها و فنون مناسب انسان‌های سازمانی یا جامعه در این تغییرها درگیر می‌شوند و رفتار خویش را یاد می‌گیرند.
مرحله سوم: که به مرحله بستنی شهرت دارد که در آن اطمینان حاصل می‌شود که تغییرهای انجام شده نظم خود را به‌دست آورده است و تغییرهای مربوط به طرز تلقی، مهارت‌ها، دانش و رفتار نوین در انسان‌ها شکل گرفته و در حال تثبیت شدن است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

مترجم: مجید ابوالفتحی

Google+ Comments

برچسب‌ها: , , ,

بیش از دو سال است که در حوزه های بازاریابی، تبلیغات، مدیریت و کارآفرینی می نویسم؛ با معتبرترین روزنامه اقتصادی کشور «دنیای اقتصاد» همکاری می کنم. موسس چند وب سایت و شرکت در حوزه تجارت الکترونیک هستم. شعار من: «یک دقیقه موفقیت، بهای سال ها شکست را می پردازد»

دیدگاه شما چیست؟


فروردین ۱۳۹۲
ش ی د س چ پ ج
« اسفند   اردیبهشت »
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
۳۱  

Powered by WebGozar

دانلود نرم افزار

هاست جوملا

سامانه پیام کوتاه

قالب جوملا

لوازم نور افشانی

پنل اس ام اس