توصیه مدیران موفق، ترک تحصیل کرده به کارآفرینان جوان

steve-jobsاز لیست ۴۰۰ نفری ثروتمندان آمریکایی حدود ۱۶ درصد تحصیلات دانشگاهی ندارند. پیتر تیل، موسس شرکت پی پال، به ۲۴ نفر از کارمندان زیر ۲۱ سال خود نفری ۱۰۰ هزار دلار به همراه هزینه اضافی تحصیلات دانشگاهی در سال های آینده داده است. شرط اصلی تیل این بوده که هر کدام از این افراد باید در حال حاضر دانشگاه را حداقل به مدت ۲ سال رها کنند و به فعالیت های کارآفرینی، تحقیقاتی و آموزش فردی بپردازند.

کارآفرینان معروفی هستند که فقط دیپلم دبیرستان داشته اند، اما در کار خود به موفقیت های بزرگی رسیده اند. بد نیست توصیه های آن ها را در کسب و کارشان مورد بررسی قرار دهیم:

۱- استیو جابز: به همراه استیو ووزنیاک به شرکت آتاری مراجعه کردیم و گفتیم، ما کامپیوتر شگفت انگیزی طراحی کردیم و در ساخت آن حتی از بعضی قطعات شرکت شما استفاده کرده ایم. آیا در این کار برای ما سرمایه گذاری می کنید؟ یا اینکه آن را در انحصار شرکت شما درآوریم و برای شما کار کنیم و فقط به ما حقوق بدهید. اما آن ها جواب منفی دادند. بعد سراغ هیولت پاکارد رفتیم و آن ها گفتند ما به شما احتیاج نداریم، چون شما هنوز دانشگاه نرفته اید. حتی اگر مدیر شناخته شده در صنعتی که در آن کار می کنید، دانش و خرد را در ایده های شما نادیده بگیرد، از کارتان منصرف نشوید.

۲- بیل گیتس: بهترین روش برای این که برای کار برنامه نویسی آماده شوید، این است که برنامه ها را بنویسید و برنامه های بزرگ و مهم را که دیگران نوشته اند مطالعه کنید. مثلاً من خودم به قسمت ضایعات مرکز علوم کامپیوتری رفتم و از فهرست سیستم عامل آن ها فیش نویسی کردم. رویکرد تجربی بیل گیتس برای یادگیری روش برنامه نویسی، خاص کارآفرینان است، به ویژه آن هایی که تحصیلات رسمی چندانی ندارند.

۳- مایکل دل: از نظر من، دانشگاه همان قدر که مهم است، همان قدر هم می تواند مانع کسب درآمد ثابت و پایدار شود. مایکل دل به والدینش قول داده بود که اگر فروش اولیه کسب و کاری که تازه راه انداخته بود، به حد انتظارش نباشد، دوباره به دانشگاه برگردد.

مجبور بودم با تمام قدرت ادامه بدهم و ببینم چه اتفاقی می افتد نمی توانستم فرصت به وجود آمده را از دست بدهم. قرار داد را بسته بودیم. در ماه مه به صورت تمام وقت کار را شروع کردم و در پایان اوت باید منتظر نتیجه کار می بودیم.

هر چند مایکل دل به عنوان کارآفرین نمونه بارها در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان سخنرانی کرده، اما خودش هیچ گاه به عنوان دانشجو به دانشگاه بازنگشت.

۴- والت دیزنی: راه شروع یک کسب و کار این است که حرف زدن را تمام کنید و وارد عمل شوید. فقط به فکر شروع کسب و کار باشید. بعید است پیشنهاد ارزشی که شما در ابتدا کشف می کنید، همان استراتژی باشد که در ادامه آن را دنبال می کنید. اما اگر بالاخره از جایی کارآفرینی را شروع نکنید، هیچ گاه فصل مشترک شایستگی های خود و تمایلات بازار را پیدا نمی کنید.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

مترجم: مریم رضایی

Google+ Comments

برچسب‌ها:

بیش از دو سال است که در حوزه های بازاریابی، تبلیغات، مدیریت و کارآفرینی می نویسم؛ با معتبرترین روزنامه اقتصادی کشور «دنیای اقتصاد» همکاری می کنم. موسس چند وب سایت و شرکت در حوزه تجارت الکترونیک هستم. شعار من: «یک دقیقه موفقیت، بهای سال ها شکست را می پردازد»

دیدگاه شما چیست؟


فروردین ۱۳۹۲
ش ی د س چ پ ج
« اسفند   اردیبهشت »
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
۳۱  

Powered by WebGozar

دانلود نرم افزار

هاست جوملا

سامانه پیام کوتاه

قالب جوملا

لوازم نور افشانی

پنل اس ام اس