آیا مدیران موفق صورت مساله را پاک می کنند؟

خیلی وقت ها مدیران در طول سالیان خدمت خود، به استناد همین جمله مشهور، به ظاهر غلطی ندارند؛ زیرا دیکته ای ننوشته اند که غلطی داشته باشند و سال ها آسوده خوابیده اند و کوچکترین خدمتی به کسی نکرده اند؛ همان مدیرانی که از ترس غلط نوشتن و احیانا نمره کم گرفتن، مسوولیت و ریسک کاری را بر عهده نمی گیرند و آرام می آیند و آرام می روند.

گاهی بعضی از مدیران پارا فراتر می گذارند و در ادامه کار خود از این ضرب المثل ساخته خودشان هم استفاده می کنند: «وقتی حل کردن مساله را بلد نیستید، صورت مساله را پاک کنید!» بدین ترتیب مدیران ترسو و محافظه کار، فرصت های سازمان ها را خیلی زود گم می کنند و مساله ها به جای حل شدن، ظاهراً کم کم پاک می شوند. دقت کنید، که ظاهراً پاک می شوند؛ چرا که هرگز «مساله» ای را نمی توان به صورت کامل پاک کرد. وقتی مساله در سازمانی به وجود آمد، درصورت حل نشدن، برای همیشه باقی می ماند. مدیران در مواجه با مساله ها یک راه بیشتر ندارند و آن حل کردن آنهاست که اگر مساله حل نشود، در سازمان ریشه می دوانند، چرکین می شوند و بالاخره روزی، در زمانی دیگر، عمیق تر سر باز می کنند.

در دنیای پیشرفته امروز، حل کردن مساله ها به صورت دسته جمعی و با مشورت و یاری خواستن از دیگران، امکان پذیر و راحت تر شده است. اینترنت، کتاب ها، مقاله ها و … دقیقاً همان هم کلاسی های خبره ما هستند که برای کمک به ما آمده اند و نیاز است در مقابل آنها فنجان پر را کنار گذاشته و با رویی باز از کمک آنها استقبال کنیم.

Google+ Comments

برچسب‌ها: , ,

بیش از دو سال است که در حوزه های بازاریابی، تبلیغات، مدیریت و کارآفرینی می نویسم؛ با معتبرترین روزنامه اقتصادی کشور «دنیای اقتصاد» همکاری می کنم. موسس چند وب سایت و شرکت در حوزه تجارت الکترونیک هستم. شعار من: «یک دقیقه موفقیت، بهای سال ها شکست را می پردازد»

دیدگاه شما چیست؟


Powered by WebGozar

دانلود نرم افزار

هاست جوملا

سامانه پیام کوتاه

قالب جوملا

لوازم نور افشانی

پنل اس ام اس