یک ایده ساده و ساخت برند ۶۰۰ میلیون دلاری

حمدی اولوکایا (Hamdi Ulukaya) مهاجر اهل ترکیه که در گذشته به دام پروری و هم اکنون به تولید ماست مشغول به کار است توانسته با یک ایده ساده برندی ۶۰۰ میلیون دلاری ایجاد کند.

فارغ التحصیل علوم سیاسی از دانشگاه ترکیه است. در سال ۲۰۰۵ با دریافت یک وام از بانکی که ویژه کارآفرینان در آمریکاست یک کارخانه قدیمی را در شمال نیویورک خریداری کند. هم اکنون بیش از ۱۲۰۰ کارمند و درآمد سالانه اش بیش از ۶۰۰ میلیون دلار است.

داستان موفقیتش به قرار زیر است:

در دفتر کار کوچک پنیر سازی ام نشسته بودم که چشمم به برگه کوچکی خورد! یک کارخانه ماست سازی با تجهیزات کامل به فروش گذاشته شده بود. بی اعتنا آگهی را در سطل زبانه انداختم، اما نیم ساعت دوباره آن را برداشتم و با شماره روی آن تماس گرفتم.

کارخانه ای ۹۰ ساله که ۵۵ تا ۶۰ نفر کارمند داشت؛ از قیمت پیشنهادی شان معلوم بود که می خواستند از دست چیز به درد نخوری خلاص شوند. وقتی از آنجا برگشتم مشاورم با تعجب به من گفت دیوانه شدی؟ سعی کرد مرا متقاعد کند تا فکر خرید را از سرم بیرون کنم.

در اولین جلسه به کارکنان دستور دادم تنها چراغ ها را خاموش کنند، چرا که قبض برق را دیده بودم فاجعه بود! سپس از رنگ کردن دیوارهای خارجی کارخانه کار را آغاز کردیم. همکارم گفت: شما الان باید به فکر مسایل مهم تری باشید اما این تنها کاری بود که در آن تابستان انجام دادیم. در ۱۸ ماه آتی یک فرد ماهر در تولید ماست را از ترکیه آوردم. در اکتبر سال ۲۰۰۷ اولین سفارش را از فروشگاه کوشر در لانگ آیلند گرفتیم.

سوالی که در ذهن آقای اولوکایا نقش بسته بود:

چرا طعم ماست هایی که در آمریکاست مزخرفه!!! و چرا باید به واردات ماست از یونان بپردازند و مردم از طعم این ماست خوششان می آیند.

Google+ Comments

بیش از دو سال است که در حوزه های بازاریابی، تبلیغات، مدیریت و کارآفرینی می نویسم؛ با معتبرترین روزنامه اقتصادی کشور «دنیای اقتصاد» همکاری می کنم. موسس چند وب سایت و شرکت در حوزه تجارت الکترونیک هستم. شعار من: «یک دقیقه موفقیت، بهای سال ها شکست را می پردازد»

۱ دیدگاه دیدگاه شما؟

  1. برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد مورخ ۰۱/۰۹/۱۳۹۱

دیدگاه شما چیست؟


آذر ۱۳۹۱
ش ی د س چ پ ج
« آبان   دی »
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰  

Powered by WebGozar

دانلود نرم افزار

هاست جوملا

سامانه پیام کوتاه

قالب جوملا

لوازم نور افشانی

پنل اس ام اس