باز هم ارز

بخش اول: ابراز علاقه یکی از دوستان

کاهش ارزش پول ملی یک کشور یعنی افزایش صادرات، کاهش واردات، کمک به بخش تولید یعنی کشوری قدرتمند تر

چرند گفتی در حد المپیک
دولت پول نداره حقوق کارمندشو بده بجای ۲۵ درصد افزایش حقوق قانونی ۱۵ درصد تصویب کردن ولی ۵ درصد افزایش دادن
تو هم از اون شکم سیر ها هستی
یا پول یا مفتی از حکومت داری میگیری…!!!

دقیقا نظر ایشون در وب سایت قابل نمایشه!

بخش دوم: واردات

امشب سری به اقلام وارداتی به کشورم انداختم

به ترتیب: یخچال، سیگار، اتومبیل …

لیست بلند بالایی بود این واردات کشور من و شماست. حالا قیمت ارز بالا بره کی بدبخت میشه؟ شما یا اون وارد کننده؟

لطفا برید مطالعه کنید شاخص Big MAC چیه؟

برید تراز تجاری چین ببینید، اینقدر ساده لوحانه قضاوت نکنید.

یک نقل قول مستقیم از یکی از دوستانم که از قضا خودش را نیز اهل مطالعه معرفی میکنه!!!

“اگه صمد میشد رئیس جمهور!
عین الله باقرزاده میشد رئیس بانک مرکزی.
مرشد پشکل بین میشد وزیر اقتصاد.
فوقِ فوقش دلار میشد هزار و سیصد تومن، واالا!”

بخش سوم: بررسی قصه ارز از نظر دکتر حجت قندی (استاد اقتصاد دانشگاه واشنگتن اند لی)

خداروشکر که ایشون فردوس آرا نیست که به قول اون عزیز پول مفت بگیره… ایشون اصلا ایران زندگی نمی کنه! اگر کل مقاله ایشون خواستید ایمیل بدید براتون ارسال می کنم.

” در علم آمار به دانشجویان اخطار داده می شود که همیشه مواظب تفاوت بین علیت و همزمانی باشند. به بیان دقیق تر، وقتی دو اتفاق با هم می افتند، ممکن است که یکی علت دیگری باشد، یا ممکن است که این دو اتفاق صرفا و گاه همیشه فقط همزمان رخ می دهند.

می خوام بگویم که تغییر قیمت ارز باعث تورم نمی شود بلکه به دلیل سیاست های غلط اقتصادی، این دو تقریبا همیشه در ایران همزمان اتفاق می افتاده اند و آن هم به صورت شوک اقتصادی.”

یک چیز فهمیدم، مدیریت، اقتصاد، روان شناسی علم ست… لطفا در حوزه هایی که تخصص نداریم اظهار نظر نکنیم.

وقتی مهندس ها مدیر می شوند! عنوان مقاله ای عالی است که توجه شما را به آن جلب می کنم. و البته خیلی هم بی ربط نیست.

Google+ Comments

بیش از دو سال است که در حوزه های بازاریابی، تبلیغات، مدیریت و کارآفرینی می نویسم؛ با معتبرترین روزنامه اقتصادی کشور «دنیای اقتصاد» همکاری می کنم. موسس چند وب سایت و شرکت در حوزه تجارت الکترونیک هستم. شعار من: «یک دقیقه موفقیت، بهای سال ها شکست را می پردازد»

۳ دیدگاه‌ دیدگاه شما؟

 1. ایمان:

  سلام.
  با تمام احترامی که برای جناب فردوس آرا قائل ام اما چیز خاصی بیش از نوشته های قبل دستگیر بنده نشد. شما فقط می فرمایید برید چین رو بررسی کنید. یا فلانی فلان مقاله رو داده.
  اگر از بنده بپرسند اثبات فلان قضیه چیست در چند صفحه تمامی راه حل های ممکن برای اثبات جامع و مانع را ارائه میکنم اما وقتی میدانم قضیه صحیح است اما اثبات را نمی دانم (یا یادم رفته) حاشیه میروم.
  به نظر بنده حقیر شما قلبا به این قضیه اعتقاد دارید. اما شمای مهندس و ان شاالله مای مهندس زبان مشترکمان کمی علمی تر است.
  با تشکر.

 2. امیر سرمدی:

  برای واژگون کردن اساس یک جامعه، هیچ وسیله‌ای ظریف‌تر و مطمئن‌تر از کاهش ارزش پول رایج نیست. تنزل ارزش پول رایج، تمام نیروهای پنهان اقتصادی را در راستای نابودی به کار می‌گیرد و این عمل را به گونه‌ای انجام می‌دهد که حتی یک نفر از میلیون‌ها نفر نیز متوجه آن نمی‌شود… (جان مینارد کینز).

  به گزارش «تابناک»، پدیده تورم و آثار مخرب آن بر ساختارهای اقتصادی کشور‌ها، موضوعی است که بارها مورد توجه اقتصاددانان بزرگ قرار گرفته و پژوهش‌های مفصلی پیرامون آن شده است. این مسأله، یعنی اهمیت تأثیر تورم بر ساختارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و در واقع همه شئون زیست اجتماعی افراد از دو دهه پیش مورد توجه بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه قرار گرفته، ولی متأسفانه در کشور ما، این امر به درستی درک نشده است.

  در این میان و صرف‌نظر از پیامدهای اقتصادی تورم، نکته مهم، آثار مخرب اخلاقی و اجتماعی است که پدیده تورم در حیات یک جامعه از خود بر جای می‌گذارد. اساساً گفته می‌شود که تورم ظالمانه‌ترین مالیاتی است که یک دولت با سیاست‌گذاری نادرست خود از فقرا و به سود اغنیا دریافت می‌کند.

  دکتر فرشاد مؤمنی در مطلبی اشاره می‌کند: در شرایط تورمی، ممکن است تولیدکنندگان ناگزیر به تنزل کیفیت تولیدات و تقلب در کمیت محصولات شوند. در واکنش به سیطره احساس آینده هراسی اقدام به ذخیره‌سازی‌های بی‌منطق رواج پیدا می‌کند و نابرابری‌های حاصل از آن، مصرف‌گرایی و تجمل و فخر فروشی را به نوعی قاعده رفتاری تبدیل می‌کند. رواج رشوه، اختلاس و صدور چک‌های بی‌محل یا رواج دروغ و… گوشه‌های دیگری از آثار اخلاقی تورم را به نمایش می‌گذارد… .

  با خواندن همین بخش کوتاه، به خوبی درمی‌باییم که اصولاً بخش اعظمی از این پیامد‌ها، هم‌اکنون در کشور ما دیده می‌شود و آنچه از آن به عنوان فساد و بی‌اخلاقی اقتصادی یاد می‌شود و از اثرات مستقیم تورم است، اکنون گریبان جامعه ایرانی را سخت چسبیده است.

  از یک دیدگاه نظری، هرچند پدیدهایی مانند طلاق، فحشا، دزدی، رشوه، کم کاری، نزاع و درگیری، فحاشی و قتل و جنایت، پدیده‌هایی اجتماعی در نظر گرفته می‌شوند، اما با یک واکاوی می‌توان به درستی دریافت که همه این مسائل ریشه در یک واقعیت اقتصادی به نام تورم و کاهش ارزش دارایی و قدرت خرید قشر متوسط و فقیر جامعه است؛ افزون بر آنکه همین امر می‌تواند به فاصله گرفتن هر چه بیشتر اغنیا با فقرا منجر شود.

  بی‌گمان، می‌توان به خوبی حدس زد و دید که آمار مربوط به این گونه نا‌هنجاری‌های اجتماعی در کشور طی سال‌های اخیر تا چه اندازه افزایش پیدا کرده است؛ هرچند در آمار رسمی به این امر پرداخته نشود. نگاهی به وضعیت تورمی کشور در سال‌های اخیر می‌تواند به خوبی رابطه فشار اقتصادی و افزایش ناهنجاری‌های اجتماعی را نشان دهد.

  بر پایه مطالعات، در فاصله سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۸۸ سطح عمومی قیمت‌ها، تغییری نزدیک به سی برابر داشته و هزینه‌های بهداشت و درمان افزایش ۷۱ برابری نشان می‌دهد. همچنین نشان داده می‌شود که شاخص هزینه‌های تفریح و تحصیل نیز ۵۷ برابر رشد داشته است.

  بنا بر گزارش صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۰۷، نرخ تورم در ایران، کمتر از چهار کشور اریتره، گینه، میانمار و زیمباوه بوده است. گزارش سال ۲۰۱۱ همین نهاد نشان می‌دهد که ایران به رتبه سومین کشور جهان از نظر بالا‌ترین نرخ تورم دست یافته و به عبارتی، دو کشور در مهار تورم موفق‌تر از ایران رفتار کردند.

  اما در این میان، نباید از پیامدهای منفی و مخرب افزایش نرخ ارز و پایین آمدن روزمره ارزش پول ملی در برابر دیگر ارز‌ها نیز غافل ماند.

  بار دیگر فرشاد مؤمنی در این رابطه می‌گوید: هنگامی که فضای رانتی طی چند دوره استمرار می‌یابد، دولت رانتی با رویه‌های کوته‌نگر خود، ملت را نیز به سمت رانت جویی می‌راند و رانتی شدن دولت به رانتی شدن ملت می‌انجامد. در چنین فضایی، وقتی گروه‌های ذینفع توان رقابت خود را از دست رفته می‌بینند، هرگز دولت را بابت سهل‌انگاری‌هایش سرزنش نخواهند کرد، بلکه هم دولت و هم این گروه‌ها، رویه‌های کوته‌نگر و راهکارهای دوپینگی را در اولویت می‌گذارند.

  در این شرایط، برای نمونه، دولت بدون آنکه بر زبان بیاورد، تمایل دارد نرخ ارز را افزایش دهد، زیرا تصور می‌کند از این طریق بدون آنکه دردسر ارتقای ظرفیت‌های مالیات ستانی را بر خود هموار کند، فوری و زود بازده می‌تواند درآمد بیشتری به دست آ‌ورد. گروه‌های ذینفع رانت جو نیز از این مسأله استقبال می‌کنند؛ غافل از اینکه شوک درمانی با نرخ ارز در بهترین حالت در کوتاه مدت، می‌تواند اثرات موضعی داشته باشد و به محض آنکه آثار تورمی آن بر ساختار هزینه‌ها ظاهر شود، فریاد دولت و ملت بار دیگر به آسمان می‌رود.

  واقعیت‌های امروز شرایط اقتصاد کشور، به خوبی با بیان جان مینارد کینز مطابقت می‌کند که: برای واژگون کردن پایه یک جامعه، هیچ وسیله‌ای ظریف‌تر و مطمئن‌تر از کاهش ارزش پول رایج نیست. تنزل ارزش پول رایج، تمام نیروهای پنهان اقتصادی را در راستای نابودی به کار می‌گیرد و این کار را به گونه‌ای انجام می‌دهد که حتی یک نفر از میلیون‌ها نفر نیز متوجه آن نمی‌شود.

  پیامدهای مخرب اقتصادی و اجتماعی تورم می‌تواند همه رشته‌های به هم پیوستگی اجتماعی را از هم بگسلد و جامعه‌ای را رقم بزند که از درون فروپاشیده است و تنها پوسته یک جامعه را به تن دارد. این در حالی است که متأسفانه در سال‌های اخیر، هیچ گونه برنامه و سیاست‌گذاری منسجمی در راستای مهار تورم در کشور دیده نشده و آجرهای دیوار تورم هر ماه یک به یک روی هم چیده می‌شوند، بدون آنکه کسی از این بابت نگرانی داشته باشد.

  در حالی که اعلام نرخ تورم برای مسئولان، گویا تبدل به بازیچه‌ای شده که تنها شامل عدد و رقم محض است، همین اعداد و ارقام می‌رود تا فقر، فحشا، فساد، دزدی، دروغ و قتل و جنایت را برای همیشه در بطن جامعه نهادینه سازد.http://mehrdadmovafagh.blogfa.com/post-1170.aspx

  • امیر جان صحبت من چیز دیگری ست…
   هر شخصی نظرش محترمه…
   می تونیم همه با هم بشینیم و گریه کنیم که چرا ارز رفته بالا یا فکر کنیم چگونه از وضع موجود به نتیجه مناسب که در راستای آبادانی کشور است بپردازیم.
   در ضمن وب سایت تابناک نیز وابسته به جناب آقای محسن رضایی است و ایشون نیز در آینده نزدیک کاندید ریاست جمهوری… رقیب جناب آقای احمدی نژاد…

دیدگاه شما چیست؟


مهر ۱۳۹۱
ش ی د س چ پ ج
« شهریور   آبان »
۱۲۳۴۵۶۷
۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱
۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸
۲۹۳۰  

Powered by WebGozar

دانلود نرم افزار

هاست جوملا

سامانه پیام کوتاه

قالب جوملا

لوازم نور افشانی

پنل اس ام اس