لوگوهای ماندگار چقدر خرج برداشته اند

لوگو برای یک برند حکم شناسنامه را دارد، به گونه ای که هویت یک برند را رقم خواهد زد. معماری یا طراحی یک لوگو گاه می تواند فراتر از برند به هستی و عمر خود ادامه بدهد و گاه مردم یک برند را نه با کیفیت و یا کمیت محصول آن بلکه با کیفیت و طراحی لوگوی آن می شناسند.

در این میان لوگوهایی را می شناسیم که با وجود عمر طولانی آن هنوز تازگی خود را حفظ کرده اند و ورود لوگوهایی هر چند پیچیده و گاه هنری تر نتوانسته اند آن ها را از ذهن مردم پاک کنند. کوکاکولا، آدیداس، پوما و … نمونه هایی هستند که بخشی از حافظه جمعی ما را به خود اختصاص داده اند، اما آنچه در این میان جذابیت دارد میزان هزینه برای طراحی این لوگوها است. بسیاری از موسسات با صرف هزینه های سنگین دست به طراحی لوگوی خود می زنند، اما موفقیتی کسب نمی کنند، از طرفی موسسات دیگری یافت می شوند که با اندک هزینه لوگوی خود را ماندگار می کنند. میزان هزینه لوگوهای مشهور دنیا را با هم بخوانیم.

لوگوی اصلی گوگل در سال ۱۹۹۸ توسط سرگئی برین در نرم افزار Gimp لینوکس طراحی شد. گوگل برای طراحی لوگوی خود هیچ هزینه ای پرداخت نکرد.

لوگوی جدید پپسی در سال ۲۰۰۸ توسط گروه Arnell طراحی شد که برای این شرکت یک میلیون دلار آب خورد.

لوگوی ساده بی بی سی بسیاری را بر این باور می رساند که باید هزینه زیادی صرف آن نشده باشد اما گاه سادگی یک لوگو می تواند یک امتیاز باشد، زیرا این سادگی بیشتر و زودت در حافظه ها می ماند.

بی بی سی برای لوگوی خود حدود دو میلیون دلار هزینه کرده است.

لوگوی توییتر تنها ۱۵ دلار خرج داشته است، البته به تازگی این لوگو باز طراحی شده است.

لوگوی المپیک لندن که باور بسیاری از کارشناسان فاقد هرگونه زیبایی است در سال ۲۰۰۷ طراحی شد و دولت انگلیس برای این لوگو ۶۲۵ هزار دلار پرداخته است.

لوگوی نکست در سال ۱۹۸۶ توسطپل رند برای استیو جابز طراحی شد. استیو جابز برای این لوگوی به ظاهر ساده ۱۰۰ هزار دلار پرداخت کرد.

Google+ Comments

بیش از دو سال است که در حوزه های بازاریابی، تبلیغات، مدیریت و کارآفرینی می نویسم؛ با معتبرترین روزنامه اقتصادی کشور «دنیای اقتصاد» همکاری می کنم. موسس چند وب سایت و شرکت در حوزه تجارت الکترونیک هستم. شعار من: «یک دقیقه موفقیت، بهای سال ها شکست را می پردازد»

۳ دیدگاه‌ دیدگاه شما؟

 1. این مقاله از روزنامه آسیا در تاریخ ۲۸ مردادماه ۱۳۹۱ برداشت شده است.
  مطالعه این روزنامه را نیز به تمامی دوستان توصیه می کنم.

 2. تینا نبی زاده:

  خیلی مطلب جالبی بود
  ممنون

 3. fatemeh:

  merc…jaleb bood

دیدگاه شما چیست؟


شهریور ۱۳۹۱
ش ی د س چ پ ج
« مرداد   مهر »
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱

Powered by WebGozar

دانلود نرم افزار

هاست جوملا

سامانه پیام کوتاه

قالب جوملا

لوازم نور افشانی

پنل اس ام اس